Efekt zdjęcia a czas otwarcia migawki

Właściwy czas otwarcia migawki zależy od umiejętności sztywnego trzymania ręki. Żeby zapewnić aparatowi szersze wsparcie w trakcie wykonywania zdjęć z ręki, układaj aparat przy oku, chwyć aparat za obie ręce i dociśnij łokcie do tułowia.

Jeżeli użycie krótkiego czasu otwarcia migawki powoduje, że kadry są za ciemne, możesz zwiększyć opcję ISO aparatu albo zastosuj większej przysłony. Umożliwi to na więcej wiązek światła wpadającego do czujnika aparatu bez potrzeby zmniejszania prędkości migawki. W momencie gdy robisz zdjęcia osoby czy też obiekt w pobliżu, możesz także użyć lampy błyskowej, ażeby umożliwić właściwą ilość źródeł światła dla uzyskania krótkiego czasu otwarcia migawki.

Obecnie większość aparatów cyfrowych ma różnorodne rodzaje trybów aparatu, które mogą być użytkowane w przeróżnych sytuacjach. W trakcie kiedy większość tradycyjnych aparatów koncentruje się na trybach automatycznych dla uproszczenia, bardziej rozwinięte tryby funkcji aparatu wspierają zarówno automatyczną, w jaki sposób manualną kontrolę ekspozycji.

Bardzo pomocnym narzędziem w cyfrówkach jest histogram. Chodzi tutaj o wykres pokazujący zakres tonów na fotografii. W momencie kiedy na samym skraju histogramu widać wierzchołek, oznacza to, że część fotografii jest całkiem czarna. A jeśli z kolei jest widoczna na prawym rogu, będzie oznaczać to, że część zdjęcia jest mocno biała.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s